Instalați
acces mai rapid decât browser-ul!

Ron Greenwood

Index Ron Greenwood

Ronald ”Ron” Greenwood CBE a fost un fotbalist și antrenor englez de fotbal, cunoscut mai ales ca selecționer al echipei naționale de fotbal a Angliei între 1977 și 1982, dar și ca antrenor al lui West Ham United timp de 13 ani, perioadă în care clubul și-a câștigat faima sa.

16 relaţii: Anglia, BBC Sport, Chelsea FC, Cupa Cupelor UEFA, Echipa națională de fotbal a Angliei, FA Community Shield, FA Cup, Football League First Division, Fundaș (fotbal), Lista antrenorilor care au câștigat Cupa Cupelor UEFA, Ordinul Imperiului Britanic, Sudbury, Suffolk, The Guardian, The Times, West Ham United FC, Willi Multhaup.

Anglia

Anglia (în) este o țară care face parte din Regatul Unit.

Nou!!: Ron Greenwood și Anglia · Vezi mai mult »

BBC Sport

BBC Sport este un departament al BBC North diviziune ce oferă acoperire sportivă pentru Televiziunea BBC, Radio BBC și BBC Online.

Nou!!: Ron Greenwood și BBC Sport · Vezi mai mult »

Chelsea FC

Chelsea Football Club este un club de fotbal din Londra, Anglia, care evoluează în Premier League.

Nou!!: Ron Greenwood și Chelsea FC · Vezi mai mult »

Cupa Cupelor UEFA

Cupa Cupelor UEFA a fost o competiție anuală a cluburilor de fotbal din Europa care câștigau cupa în țările lor respective.

Nou!!: Ron Greenwood și Cupa Cupelor UEFA · Vezi mai mult »

Echipa națională de fotbal a Angliei

Naționala de fotbal a Angliei este organizată de către The Football Association, instituția care administrează fotbalul englez, și reprezintă Anglia (nu întreg Regatul Unit) în competițiile internaționale de fotbal, precum Cupa Mondială și Campionatul European de Fotbal.

Nou!!: Ron Greenwood și Echipa națională de fotbal a Angliei · Vezi mai mult »

FA Community Shield

Football Association Community Shield, pe scurt Community Shield (fostul Charity Shield), este un trofeu acordat anual de Asociația de Fotbal din Anglia, în urma unui meci disputat între campioana din Premier League și câștigătoarea FA Cup.

Nou!!: Ron Greenwood și FA Community Shield · Vezi mai mult »

FA Cup

FA Cup sau Cupa Angliei este o competiție în sistem eliminatoriu din sistemul fotbalistic englez organizată și numită după Asociația de Fotbal din Anglia.

Nou!!: Ron Greenwood și FA Cup · Vezi mai mult »

Football League First Division

Football League First Division a reprezentat cea mai importantă întrecere fotbalistică internă din Anglia după fuziunea a Football Alliance cu Football League în anul 1892.

Nou!!: Ron Greenwood și Football League First Division · Vezi mai mult »

Fundaș (fotbal)

Fundașul (în alb) încercând să oprească incursiunea jucătorului advers În fotbal, fundașul este jucătorul care se poziționează în spatele mijlocașilor și care trebuie să ajute portarul.

Nou!!: Ron Greenwood și Fundaș (fotbal) · Vezi mai mult »

Lista antrenorilor care au câștigat Cupa Cupelor UEFA

Aceasta este lista antrenorilor de fotbal care au câștigat Cupa Cupelor UEFA.

Nou!!: Ron Greenwood și Lista antrenorilor care au câștigat Cupa Cupelor UEFA · Vezi mai mult »

Ordinul Imperiului Britanic

Steaua Knight Grand Cross The Most Excellent Order of the British Empire este un ordin cavaleresc al Regatului Unit fondat la 4 iunie 1917 de Regele George V. Ordinul cuprinde cinci clase atât în sectorul civil, cât și cel militar.

Nou!!: Ron Greenwood și Ordinul Imperiului Britanic · Vezi mai mult »

Sudbury, Suffolk

Sudbury este un oraș în comitatul Suffolk, regiunea East, Anglia.

Nou!!: Ron Greenwood și Sudbury, Suffolk · Vezi mai mult »

The Guardian

Sigla The Guardian este un ziar din Regatul Unit înființat în anul 1821 cu numele de The Manchester Guardian.

Nou!!: Ron Greenwood și The Guardian · Vezi mai mult »

The Times

The Times este cel mai vechi ziar din Marea Britanie, înființat în anul 1785 sub numele de The Daily Universal Register.

Nou!!: Ron Greenwood și The Times · Vezi mai mult »

West Ham United FC

West Ham United Football Club este un club de fotbal din Londra, Anglia, care evoluează în Premier League.

Nou!!: Ron Greenwood și West Ham United FC · Vezi mai mult »

Willi Multhaup

Willi Multhaup (n. 19 iulie 1903, Essen - d. 18 decembrie 1982) a fost un antrenor german de fotbal, care a condus echipa Borussia Dortmund spre victorie în Cupa Cupelor 1965-1966.

Nou!!: Ron Greenwood și Willi Multhaup · Vezi mai mult »