Descarca
acces mai rapid decât browser-ul!

Jacky Ickx

Index Jacky Ickx

Jacky Ickx este un fost pilot belgian de curse care a câștigat Cursa de 24 de ore de la Le Mans de șase ori și a obținut opt victorii și 25 de podiumuri în Campionatul Mondial de Formula 1, printre altele.

9 relaţii: Équipe Ligier, Brabham, Cooper Car Company, Cursa de 24 de ore de la Le Mans, Formula 1, McLaren, Raliul Dakar, Scuderia Ferrari, Team Lotus.

Équipe Ligier

Ligier a fost o echipă de Formula 1 care a concurat în campionatul mondial între 1976 și 1996.

Nou!!: Jacky Ickx și Équipe Ligier · Vezi mai mult »

Brabham

Motor Racing Developments Ltd., cunoscut sub numele de Brabham, a fost un producător britanic de mașini de curse și o echipă de Formula 1.

Nou!!: Jacky Ickx și Brabham · Vezi mai mult »

Cooper Car Company

Cooper Car Company a fost un producător de mașini britanic fondat în decembrie 1947 de către Charles Cooper și fiul său John.

Nou!!: Jacky Ickx și Cooper Car Company · Vezi mai mult »

Cursa de 24 de ore de la Le Mans

24 Heures du Mans este o cursă de anduranță care are loc anual în luna iunie pe Circuit de la Sarthe, un circuit cu 38 de viraje și o lungime de 13,626 km aflat lângă localitatea Le Mans, Franța.

Nou!!: Jacky Ickx și Cursa de 24 de ore de la Le Mans · Vezi mai mult »

Formula 1

Formula 1 (abreviată F1) este o întrecere de automobilism care se organizează anual sub forma a două campionate mondiale, care au loc în paralel, ambele fiind patronate de Federația Internațională a Automobilului (FIA).

Nou!!: Jacky Ickx și Formula 1 · Vezi mai mult »

McLaren

McLaren Formula 1 Team este o echipă britanică de Formula 1 care activează în campionatul mondial de profil din, la trei ani după ce a fost înființată de către Bruce McLaren.

Nou!!: Jacky Ickx și McLaren · Vezi mai mult »

Raliul Dakar

Raliul Dakar (cunoscut înainte sub numele de Raliul Paris-Dakar) este o competiție automobilistică și de motociclism off-road de tip rally ride organizată de Amaury Sport Organization (ASO).

Nou!!: Jacky Ickx și Raliul Dakar · Vezi mai mult »

Scuderia Ferrari

Scuderia Ferrari S.p.A. este divizia de curse a producătorului auto italian de lux, Ferrari, și echipa de curse care concurează în cursele de Formula 1.

Nou!!: Jacky Ickx și Scuderia Ferrari · Vezi mai mult »